4 Mart 2018 Pazar

1. Nasıl bir tür ve ırk tercih etmeliyim?

 1. Nasıl bir tür ve ırk tercih etmeliyim?

Evcil hayvan edinirken; bu durumun getireceği yükümlülükleri iyice araştırmalısınız. Aile bireyleri ile konuşarak, geçici bir hevesle hayvan edinmenin neden olacağı kötü sonuçları onlarla paylaşmalı ve belki de 10-15 yıl birlikte geçecek bir hayata hazır olduklarından emin olmalısınız. Ya da aniden hayatınızdan çıkabileceği gerçeğini unutmamalısınız.

Birlikte yaşamayı istediğiniz türe (kedi, köpek, kuş ya da balık) karar verdikten sonra,  yaşadığınız ortam koşullarının onun gereksinimlerine uygun olmasını sağlamalısınız. Ya da tür seçimi yapmakta zorlanıyor ve hangisi olduğu fark etmez ama bir hayvan edinmek istiyorum diyorsanız yaşadığınız ortama ve hayvan edinme isteğinizin altında yatan beklentilerinize (bekçilik, dinlendirici olması, oyun oynamak, gezmek vb.) uygun bir tür seçimi için yardım almalısınız. Bu amaçla öncelikle size öneride bulunacak bir veteriner hekimden yardım almanız doğru olacaktır. Bunun yanı sıra hayvan besleyen dostlarınıza danışarak onların deneyimlerinden de yararlanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Birlikte yaşamaya karar verdiğiniz türü belirledikten sonra yine aynı özenle beklentilerinize, yaşam alanınıza ve koşullarınıza en uygun ırkın seçilmesi gerekmektedir.

Bu en önemli aşamaları doğru şekilde sonuçlandırmanız daha uyumlu bir birliktelik yaşamanıza, hem sizin hem de hayvanınızın daha mutlu olmasına ve ileride karşılaşabileceğiniz sorunları daha kolay aşmanıza yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz