4 Mart 2018 Pazar

2. Nerelerden hayvan edinebilirim?


2. Nerelerden hayvan edinebilirim?

Ev hayvanı edinmek için; bakımevlerini, sokakta yaşamak zorunda kalmış hayvanları, arkadaşlarınızın ya da tanıdıklarınızın vermeyi düşündüğü hayvanları, üretim çiftliklerini ya da ev ve süs hayvanı satış yerlerini seçebilirsiniz.
Ancak ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında en doğru seçim bakımevlerinden kedi/köpek edinmek olarak görünmektedir. Bu hem sokakta yaşamak zorunda bırakılacak kedi/köpek sayısını azaltmak anlamında toplumsal bir görevdir hem de bakımevlerinden edineceğiniz kedi/köpekler hakkında sorumlu veteriner hekim tarafından doğru bilgilendirilme şansınız olacaktır. Buradan alacağınız kedi/köpeklerin belli sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmış olacağından sizin için daha ekonomik ve güvenli olacaktır.
Aynı şekilde sokaktan yavru iken bir hayvan edinmeniz de yukarıda belirttiğim nedenlerle daha yararlıdır.
Ayrıca tanıdıklarınızın bakımı ve sorumluluğu altındaki bir kedi/köpek, eğer sizin de istediğiniz özelliklere sahipse, ortamınız onun için de uygun olacaksa bir bakımevine terk edilmesindense onu sahiplenmeniz iyi olacaktır. Böylelikle sıkıntıya düştüğünüz anlarda bir önceki sahibinin size vereceği bilgiler sizin işinizi kolaylaştıracaktır. En önemlisi de ev yaşamına ve ilgiye alışmış bir hayvanın zor koşullara terk edilmesine engel olmuş olursunuz.
Son olarak yukarıdaki hiçbir yolla istediğiniz kedi/köpeği edinemediyseniz, özel üretim çiftliklerinden ya da ev ve süs hayvanı satış yerlerinden almanız da mümkündür. Ancak bu durumlarda mutlaka kedi/köpeğinizi sürekli götürmeyi planladığınız veteriner hekiminize ya da bağlı bulunduğunuz Veteriner İşleri Müdürlüğünün Veteriner Hekimine başvurmalısınız. Ayrıca hayvan edinmeyi düşündüğünüz işletmenin ruhsatlı olup olmadığının ve Sorumlu Veteriner Hekiminin olup olmadığını sormalısınız. Buralardan edineceğiniz hayvanlara ilişkin anne – baba kayıtlarının, hayvanlara ilişkin bilgilerin (rutin aşılamalarının yapıldığı vb.) de size verilmesini istemelisiniz. Ayrıca işletmenin hayvanların yaşaması için uygun koşulları taşıyıp taşımadığı hakkında bir araştırma yapmanız da daha sonra sorunlarla karşılaşmamanız açısından önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz