18 Nisan 2018 Çarşamba

Bu Yavru Kedilerin Annesi Yok mu Acaba?

Ne yazık ki sokakta yaşamak zorunda kalan evsiz hayvanlarımızın, belediyelerce kısırlaştırılmalarının hızı, üreme hızlarını yakalayabilmiş değil. Ve mevcut nüfusa bakınca yakın zamanda da bu mümkün görünmüyor. 

Dolayısıyla Nisan- Mayıs aylarında sokaklarda pek çok yavru kedi görebiliyoruz. 

İşte içinden 'Onlar için yapabileceğim bir şey var mı acaba?' diye geçirenler önce kendilerine şu soruyu sormalılar. 

"Gerçekten bu yavru kedilerin anneleri yok mu?"

Yavruların annesiz kaldığından emin olmanız için üç dört saat kadar annenin gelmemiş olması gerekir. 

Yavrular zayıf ve bakımsızlarsa, yani tüyleri karışık ve kirli görünüyorsa, karınlarında şişkinlik yoksa annelerinin başına bir şey gelmiş, bir sebeple yavrular annesiz kalmış olabilir.

Acı acı miyavlayan ve miyavlaması uzun süren bir yavruya denk geldi iseniz lütfen hemen onu olduğu yerden almaya kalkmayın. Öncelikle gerçekten annesinin olmadığından ya da geri gelmeyeceğinden emin olmanız gerek. Aksi taktirde bir yavruyu istemeden de olsa annesinden ayırarak ona kötülük etmiş olursunuz. Çünkü insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da anne sütü ve bakımı her şeyden önce gelir. 

Unutmayın, yavru kedinin ya da kedilerin annesi, karnını doyurmak için ya da yavrulara daha uygun bir yer aramak amacıyla bir süreliğine onların yanından ayrılmış olabilir. 

Eğer onlara gerçekten yardımcı olmak istiyorsanız biraz zaman ayırmanız ya da yakın çevrede güvenilir bir gözlemciden yardım almanız gerek. 

Anne gerçekten uzun süre yavruların yanına gelmediyse yavruların size ihtiyacı olabilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz