30 Nisan 2018 Pazartesi

Sudan bir sebeple yazdım

Sudan bir sebeple yazdım
Mayıs ayının ilk günündeyiz ancak yaz sıcaklarını hissetmeye başladık bile. Biraz yürüyecek olsak susadığımızı hissediyoruz. "Su = Hayat" denklemine ikna olduğumuz günleri yaşıyoruz. 

Elbette su yalnızca bizim hayatımız için önemli değil. Tüm canlılar için temel ihtiyaç. Ve elbette insanlar olarak tüm kaynakları yönetip tükettiğimiz dünyamızda diğer canlılara karşı sorumluluklarımızı yok sayamayız. 

Aramızda zaman zaman kendini kaybedenler olsa da, biz haddini bilenler olarak "Bir ben yapsam ne olacak?" demeden yaşamaya devam edeceğiz. Ben pek çok adaletsizliğe ve olumsuzluğa karşın hep o iyilerin kazandığı filmleri sevenlerden ve herşeye rağmen iyilerin ve iyi olanın hayatta kalacağına inananlardanım. 

Sudan bir sebeple giriş yaptığın yazı dünyayı kurtaran adamlar noktasına kadar nasıl geldi demeyin? Diyeceğim o ki; Su hayatsa, sudan sebepler de hafife alınmamalı bence.

Hele de sokakta sahipsiz hayvan sayımızın giderek arttığı, özellikle yavruların yaşam mücadelesi verdiği bu dönemlerde hızla yükselen hava sıcaklığına karşı onlara destek olabiliriz.

Kapılarımızın önüne koyacağımız ve temiz tutmaya özen göstereceğimiz su kapları ya da bunları belediyelerin yapması yönündeki taleplerimiz, bu su kaplarına taze su eklememiz, su kaplarına zarar vermeye çalışanları engellememiz gibi basit eylemlerimiz onlar için son derece yararlı olacaktır.

Hatta gölgelere ve serin yerlere sığınarak günü geçirmeye çalışan kedi ve köpeklerin rahatını bozmadan yanından geçip gitmek bile onlar için hayat kurtarıcı olabilir.

Unutmayın havalar herkes için çok sıcak ve su herkes için ihtiyaç.

Su verenleriniz çok olsun...

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz