2 Mayıs 2018 Çarşamba

5. Bahçenizde Köpek Bakımı

Bahçenizde Köpek Bakımı
Köpeğinize evde değil de evinizin ya da işyerinizin bahçesinde bakıyorsanız mutlaka olumsuz çevre şartlarından koruyacak özellikte bir kulübesi olmalıdır. Köpeğinizi gelenlere ve çevreye zarar vermeyecek uzunlukta bir zincirle bağlı tutmalısınız.

Aldığı eğitime uygun olarak onun serbest gezmesini de sağlayabilirsiniz. Ancak yine de gerektiğinde müdahale etmek için yapmanız gerekenleri de öğrenmelisiniz.

Yasal açıdan sorunlar yaşamamak için de bahçe duvarı ya da kapısına görünür yerlerde ve şekilde yazılı veya resimli “Dikkat Köpek Var” levhaları konmalıdır. 

Ayrıca köpeğinizin çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü çıkarmasına da engel olmanız gerekir. Bunun da en etkili yollarından biri temel itaat eğitimi almasının sağlanmasıdır. Gerekli gereksiz havlayarak çevreyi gürültüsü ile rahatsız etmesinin dışında, eğer günlük gezintilerini yaptırarak tuvalet gereksinimini sağlamazsanız koku ve çevre kirliliğine de neden olursunuz. Hayvanınızın kaldığı kulübenin ve etrafının çevre kirliliği ve koku oluşturmayacak şekilde düzenli olarak temizlenmesini de sağlamalısınız.

Hayvanınızın bakımını (taranması, yıkanması, iç-dış paraziter ilaçlamaları vb.) evde yaşıyormuş gibi sağlıklı ve düzenli olarak yapmanız/yaptırmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bir küçük hatırlatma daha; ne yazık ki çevrenizdeki insanlar ya da komşularınız aranızda yaşanacak en ufak bir anlaşmazlıkta köpeğinizi bahane ederek sizi rahatsız etmeye çalışacaktır. Lütfen bu anlamda köpeğinizle olan huzurlu birlikteliğinizin bozulmaması için yasal sorumluluklarınızı ve haklarınızı iyice öğrenin.

Elbette sıcak yaz günlerinde gün boyu evde değilseniz susuz kalmaması için gereken önlemi almayı da unutmayın.

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz