9 Mayıs 2018 Çarşamba

Benim arabam deyip geçmeyin

Benim arabam deyip geçmeyin
Yoğun hayat akışımızda en büyük yardımcılarımız otomobillerimiz.

Otomobilimize bineriz işimize, gezmeye, tatile gideriz. Bir yerden bir yere daha hızlı ulaşırız. Keyfimizce konforlu yolculuklar yaparız. Dışarıda hava kaç derece olursa olsun arabamızın iç ısısını istediğimiz sıcaklıkta tutabiliriz.

Hatta o kadar alışırız ki, bazılarımız arabasız yaşayamayacak gibi hisseder kendini.

Oysa bir tek bizim değildir, hatta yalnız ulaşım aracı da değildir otomobiller.

Soğuktan üşümüş bir yavru kedi ya da köpek için sıcak bir yuva olabilirler bazen. Kış aylarında çok yaşanır motora girmiş bir yavru kediyi çıkarma operasyonları. Ya da motorun sıcağı geçmeden kaportanın üzerine, arabanın altına uzanmış bir kedi, köpek görmek mümkündür.

Kent yaşamında bir ağaç gölgesi bulamayan, bulduğu gölgelerden kovalanan hayvanlar için de serin ve gizli bir yatak olur araba altları. Yazın sıcağından bunalmıştır onlar da bizim gibi.

Bazen de şöyle bir iliklerine kadar ısınmak isterler bahar aylarında. Çıkarlar arabaların tepelerine, boylu boyunca uzanıp güneşlenirler.

Kediler için daha sıklıkla olsa da köpekler için de bir yaşam alanıdır otomobiller ve otoparklar.

Güneşten, kardan, rüzgârdan, yağmurdan korunmak için kocaman bir şemsiye olur arabalarımız sokakta yaşayan hayvanlara.

Kimi zaman da tahammülsüz insanlardan ya da bir şekilde hayvan korkusu yaşayanlardan saklanma yeri olurlar.

Bizlere yalnızca ulaşımı, konforu kimi zaman da lüksü ifade eden arabalarımız sokak hayvanlarının da sığınma merkezleridir aslında.

Hangi mevsimde olursak olalım arabamızın altında ya da yakınında bir sahipsiz hayvanın olabileceğini unutmayalım. Onları sokaklarda yaşamaya mecbur bırakırken arabalarımızı da paylaşmamız gerektiğini düşünmedik belki ama, o araba, dünyada var olan hiçbir şeyin yalnızca insanlara ait olmadığı gibi, yalnızca sizin arabanız değil.

Sokaklarda yaşamak zorunda kalan hayvanlarımız hayatı acı deneyimlerle öğreniyorlar zaten, en azından çevremizdeki hayvanlara karşı duyarlı olarak hem kendimizin hem de onların hayatında bir fark yaratabiliriz.

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz