10 Mayıs 2018 Perşembe

Dünya Göçmen Kuşlar Günü

Dünya Göçmen Kuşlar Günü
Aslında 25 yıllık bir geçmişi olmakla birlikte 2007 yılından bu yana Mayıs ayının ikinci haftasonunda "Dünya Göçmen Kuşlar Günü" olarak farkındalık oluşturma amacıyla etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu yıl “Kuşların Korunması İçin Seslerimizi Birleştiriyoruz” teması ile konuya dikkat çekilmiş. Göçmen kuşları ve onların yaşam alanlarını, dünyanın her yerinde, farklı seviyelerde korumaya yönelik farkındalığın sağlanması amaçlanıyor.

Ayrıca artık Mayıs ve Ekim ayının ikinci cumartesileri olacak şekilde yılda iki kez "Dünya Göçmen Kuşlar Günü" kutlanması kararı 2018 yılını daha özellikli bir yıl yapıyor. Hatta göçmen kuşların olduğu her yer ve zaman diliminde yıl boyunca farkındalık amaçlı faaliyetler ve kutlamalar yapılacağı belirtiliyor.

Bu kapsamdaki faaliyetlerde; göçmen kuşlara ilişkin tehditler hakkında bilgilendirmelerin yapılması ve bu konularda alınması gereken önlemlerin konuşulması ve bu konuya 365 gün özen gösterilmesi gerektiği hatırlatılıyor.

Göçmen kuşların göç yollarını değiştirmeye mecbur kalmasının yaşam alanlarının korunamadığı anlamına geldiğini unutmamak gerekir. Ve unutmayın ki bu dünyayı paylaştığımız türlerin yaşamlarındaki değişiklikler, dünyanın dengesini ve insanların yaşam koşullarını mutlaka etkileyecektir.

Havada görünce bol bol gezeceğimize inanıp sevindiğimiz leylekler, türkülere ilham veren turnalar, bereketin simgesi kabul edilen ebabiller ve daha pek çokları...

Varlıkları ile mutlu eden göçmen dostlarımız...

Yoklukları ile yok olmamak için, yüzümüzü gökyüzüne çevirdiğimizde 365 günde bir de olsa onları arasın gözlerimiz...

Onları korumak için yaşam alanlarını da korumamız gerektiğini unutmayalım.


Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG


Göçmen Kuşlar

Gittiniz hep dizi dizi,
Bıraktınız ülkemizi,
İlkbaharda gene gelin,
Unutmayın sakın bizi.

Gelmeden kış, yağmadan kar,
Gidin, gidin güzel kuşlar,
Uzak güney illerinde,
Bol yiyecek, bol güneş var.

Türkülerle gidersiniz,
Kim gösterir size yol, iz ?
Ürkütmez mi kalbinizi,
Yüce dağlar, coşkun deniz ?

Gökte olup sıra sıra,
Kayboldunuz ufuklarda,
Göçmen kuşlar, güzel kuşlar,
Yine gelin ilkbaharda!...

Zeki TUNABOYLU

Zeki TUNABOYLU
(1906 Plevne- 1949 Zonguldak)
Edirne Muallim Mektebinden mezun olduktan sonra Sındırgı Okuluna öğretmen olarak atandı. Öğretmenliğinin yanısıra çocuk şiirleri yazdı ve çeviriler yaptı. Bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz