28 Mayıs 2018 Pazartesi

8. Kaybolmaması İçin

Aman Dikkat!
Kaybolmaması İçin

Kedi/köpeğiniz ailenizin bir üyesi gibidir. En genç ya da en yaşlı aile üyeniz gibi fazlasıyla ilgiye gereksinim duyduğu gibi, her an beklenmedik sürprizler yaşatabilir size. Bunlar genelde hoş ve eğlenceli de olsa bazen istemeden üzücü sonuçlanabilecek olaylar da yaşayabilirsiniz. Bu yüzden beklenmedik olaylara karşı uyanık olmalısınız.

Eğer dışarıda kısa süreli bir işiniz varsa ve yalnız kalacaksa, onun siz yokken evden çıkamayacağına emin olmalısınız.

Apartman dairesinde oturuyorum nereye gidebilir ki? demeyin. Örneğin aile fertlerinize haber vermeden evden çıktınız ve kedi/ köpeğinizin evde yalnız kaldığı süre uzadı. Eve ilk gelen kişi kapıyı açtığında birden aralık olan kapıdan çıkıp gitme ihtimali olduğunu unutmayın.Eviniz bahçeli ise, çitlerin ya da bahçe duvarının güvenli olması önemlidir. Atlayıp kaçmasına, aralıklardan çıkmasına karşı önlem almanızda fayda var. Eşelemeyi seven bir hayvanınız varsa bahçe sınırlarınızı, derinliğine de güvenli hale getirmek için önlem almalısınız.

Birlikte araba yolculuğu yaptığınız sırada bile dikkatli olmalısınız. Yolculuk sırasında başınıza beklenmedik bir aksilik yada kaza gelecek olursa siz kendinizi toparlayana kadar o, bu arada korkup kaçabilir ve eğer yaralanmışsa onu bulduğunuzda çok geç olabilir. Ya da hiç bulamayabilirsiniz.

Her zaman ki gibi en önemlisi de belli başlı komutları öğrendiği temel itaat eğitimini almasını sağlamanızdır. Bu şekilde evde, arabada ya da dışarıda birlikte gezerken daha kontrollü davranmasını, olaylara ani tepki vererek sizden uzaklaşmasını engellemiş olursunuz.

Tüm bunları bildiğiniz ve dikkat ettiğiniz halde bile anlık bir dalgınlık sonucu kaybolması mümkün...
Bu tatsızlıkları yaşamamak adına onu daha iyi gözlemlemeli, daha iyi tanımaya çalışmalı, temel eğitimini pozitif yöntemlerle vermeli, çok fazla yalnız bırakmamalı, ihtiyaçlarını ihmal etmemeli, kısaca onu ne kadar sevdiğinizi ona mutlaka hissettirmelisiniz.

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz