29 Mayıs 2018 Salı

9. Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor

Aile fertlerinizden olan kedi / köpeğiniz, ne kadar dikkat etseniz de oldu bir dalgınlık kaçtı gitti... Kayboldu.

En kısa sürede bulmak için yapabilecekleriniz de var elbet.

Öncelikle kedi/köpeğinizin bir resmini büyüterek poster haline getirmelisiniz. Bu posterde kedi/köpeğinizin yaşının, ırkının, cinsiyetinin, kilosunun belirtilmesi, üzerindeki tasma ya da her hangi bir özelliğine dair bilgiler bulunması yararlı olacaktır. Size ulaşmaları için telefon numaranız, adres bilgileriniz, e-posta adresiniz de yer almalıdır. Bu posteri çoğaltarak yakın çevrenize asarsanız onun  bulunmasını kolaylaştırırsınız. 

Onun kaybolduğunu komşularınıza bildirmenizde de fayda var. Birlikteyken görüştüğünüz arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı arayarak onlara sormalı, kedi/ köpeğinizle gittiğiniz yerleri dolaşmayı  denemelisiniz. 


Hem yardımcı olmaları açısından, hem de yasal süresi olan en geç 7 gün içinde bağlı bulunduğunuz Belediyenin Veteriner İşleri Müdürlüğüne bilgi vermeniz gerekir. Başta Veteriner hekiminiz olmak üzere çevredeki Veteriner Kliniklerini bilgilendirebilir, il ve ilçe geçici hayvan bakımevlerine başvurabilirsiniz. Yakın tarihte oturduğunuz bölgede geniş katılımlı bir organizasyon varsa afişlerin oraya asılmasını sağlamanız daha fazla kişiye ulaşmanız açısından iyi olacaktır. Ayrıca bulunduğunuz bölgede konuyla ilgili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarından yardım isteyebilirsiniz. 

Sosyal medya aracılığı ile de hazırladığınız posterleri paylaşabilirsiniz. Ancak sosyal medya ortamlarından ne yazık ki bazen yanıltıcı geri dönüşler olabilir. Ve bu, her seferinde sizi hayal kırıklığına uğratabilir. O yüzden bu durumlara da hazırlıklı olmalısınız. 

Korkmuş ve yaralanmış olma olasılığı açısından kendini güvende hissedebileceği yerleri  araştırabilirsiniz. Bu amaçla yakın çevrenizdeki, barınmasına ya da  beslenmesine uygun alanları da (yıkık, terk edilmiş binalar, lokantalar, çöp alanları vb.) gezmelisiniz.

Kaybolma olayının gelişimine göre kaçırılmış olma olasılığını da unutmayın. Eğer yakın zamanda onun varlığından rahatsız olduğunu bildirenler oldu ise onlarla uzlaşmacı bir tavırla görüşerek bilgi almanız da mümkün olabilir. 

Arama çalışmalarınızı düzenli aralıklarla yineleyerek onu bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Dilerim bu bilgilere hiç ihtiyaç duymazsınız.

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz