14 Mayıs 2018 Pazartesi

7. Yaz tatili planlar ile birlikte kapıda


Yaz tatili planlar ile birlikte kapıda
Eğer bilinçli bir hayvan sahibi iseniz; yaz tatiline giderken tatil heyecanından önce bir dert kaplar içinizi...
Acaba onun için en güvenlisi nedir?

Elbette onun için en güvenli olan sizden hiç ayrılmaması. Ancak günümüzde yoğun çalışma hayatı ya da iş gezileri nedeni ile zaman zaman tüm aile fertlerimizden ayrı kalabiliyoruz. Diğer aile fertlerimiz için nasıl bir takım düzenlemeler yapıyorsak kedi/ köpeğimiz için de aynı endişeyi taşımalı ve gereken düzenlemeleri yapmaktan kaçınmamalıyız.Öncelikle tatil planınızı yaparken yanınızda gelip sizinle birlikte olabileceği seçenek hangisi ise onu bulmaya çalışmalısınız.
Bunun için gideceğiniz yerde sizi kedi/köpeğinizle birlikte kabul edecek otel ve motelleri araştırmalı, birlikte kalabilmeniz için olanak sağlayanlardan birini seçmelisiniz.

Eğer böyle bir şansınız yoksa yardım almak için;
-Arkadaş ve akrabalarınız,
-Özel çiftlikler,
-Pansiyon izni almış ruhsatlı veteriner hekim klinik, poliklinik ve hayvan hastaneleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Tatile beraber gitmek ya da özel bir çiftlik vb. bir yere bırakmak söz konusu olduğunda internette yapacağınız aramalarla ulaşabileceğiniz pek çok seçenek var artık. Ancak bu kararınızı verirken iyice araştırmanızda fayda var. Bunun hem zaman alacağını hem de maddi bir boyutu olacağını unutmamalısınız.

Eğer birlikte gitme şansınız yoksa kedi / köpeğinizi başka bir yere bırakırken gerekli olabilecek malzemeler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
Öncelikle uygun büyüklükteki taşıma sepeti, sıkılmaması için en sevdiği oyuncağı, yabancılık çekmemesi için yemek ve su kapları ile birlikte bırakmanızda fayda var.
Eğer bir tanıdığınıza emanet edecekseniz; İlk yardım seti, Tasması, Sağlık karnesi, Veteriner Hekiminin adı, telefon numarası ve adresi, Varsa kedi / köpeğinizin sürekli kullandığı ilaçları, Temizlik amacıyla gerekecek bazı malzemeler, Yeteri kadar gıda gibi bir takım ihtiyaçlarını ayarlamayı da unutmayın.
Profesyonel anlamda bu hizmeti veren bir yere bırakacaksanız sizi gerekenler konusunda bilgilendireceklerdir. Belli bir süre için ve ödeme karşılığında bırakacağınız yer ile herhangi bir aksilik olması ihtimaline karşı aranızda yasal geçerliliği olacak bir belge düzenleyip imzalamanız  gerekebilir.

Ayrıca kedi/köpeğiniz hakkında, davranışları, alışkanlıkları başta olmak üzere bazı genel bilgileri vermeniz hem bıraktığınız kişi hem de kedi/köpeğinizin daha iyi zaman geçirmesi açısından yararlı olacaktır.

Dilerim hep birlikte geçireceğiniz güzel bir tatil sizi bekliyordur.


Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz