14 Haziran 2018 Perşembe

İyiliğine/ İliğine...


Lütfen
Önemse, belki
Senin
Elinde.
Muhtacım, belki
İyiliğine/ İliğine

Zaman zaman sosyal medyada rastladığımız, bazen yakınlarımızda olmasa da bir faydamız olur mu diye, doğru mu değil mi düşünmeksizin paylaştığımız hastalık ya da kayıp haberleri vardır ya...

Bugün benim gündemimde de böyle bir konu var.
Oğlumun öğretmenlerinden birinin çocuğu hakkında...


Aile ve okulumuzun öğrencileri hazırlanmış bir metni sosyal medya aracılığıyla ve elden dağıtarak duyuruyor zaten.
O yüzden ben metni aynen koymak yerine yaptığım araştırmaya da dayanarak kısa bir bilgilendirme yapmak istedim.

LÖSEV'in web sayfasına, Ege Bölge Kan Merkezinin web sayfasına baktım. Bu konuyla ilgili Ege Üniversitesi Hematoloji AbD. Başkanı Prof. Dr. Güray Saydam'ın bir açıklamasını izledim. Hatta Ege Bölge Kan Merkezinden telefonla da bilgi aldım.

Sonuç olarak,
Öğretmenimiz Ömer Faruk ÇATAL ve oğlu Emre ve diğer Lösemi hastaları için; sağlık sorununuz yok ise hayatınızda en azından bir kez yolunuzun sadece kan vermek amacıyla da olsa Kan Merkezlerine düşmesi gerekiyor.
Orada sizi bu konuda daha doğru bilgilendirmeleri mümkün ayrıca en azından gitmişken kan bağışı yapmış olmanız bile kendinizi iyi hissettirecektir eminim.

Lösemi tedavisi için ise 2 bağış yöntemi var.
Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi ve Kemik İliği Toplanması...
Bunların teknik anlatımları ilgili web sayfalarında var. Ayrıntılı bilgi isteyenler oradan bilgilenebilir.
Ben konuyu oğlu Lösemi hastası olan öğretmenimizin paylaşımı ile birleştirip özetleyeceğim.

Emre hastalığın kemoterapi tedavisi ile geçen kısmını bitirmiş ancak iyileşme olmadığı için kök hücre nakline ihtiyacı var. Bunun için yapılması gereken uygun Donörün yani bağışçının bulunması...
İşin zor kısmı burada başlıyor. Çünkü mevcutta bulunan donör sayısına rağmen uyum olmazsa merkezlerdeki kök hücreler hastanın işine yaramıyor ne yazık ki. O yüzden uyum olma olasılığını yükseltmek adına daha çok insanın periferik kök hücre vermek için başvurması gerekiyor.
Bu işlem kan bağışı gibi bir uygulama...
Ancak fark 3-4 gün gibi süreç gerektiren bir yöntem olması. Kesinlikle kan veren kişinin sağlığına zararı yok. Ve bu konuda yetkililer zaten çok duyarlı.
Emre için Donör olma ihtimaliniz bu aşamada belli olacak.
Bu da 3- 4 hafta gibi bir zaman alıyor. Çünkü alınan kanlar Ankara'ya gidiyor, gerekli analizler yapıldıktan sonra veriler sisteme giriliyor ve uyum olan hasta birey olduğu taktirde bağışçı olabiliyorsunuz. O aşamada zaten Sağlık Bakanlığı yetkilileri size ulaşıyor. Ve bağışçı olmayı kabul ederseniz sizi maddi ve manevi yormadan işlemleri yürütüyorlar.
Bu yöntemle Emre'ye bir donör bulunursa tedavinin başarı oranı yani hastanın yani Emre'nin iyileşme oranı % 80.
Ve anladığım kadarıyla Emre bu aşamada.
Eğer bu uygulama ile de iyileşme gerçekleşmez ise daha yoğun olarak kök hücre alımının sağlandığı diğer yöntem olan Kemik İliği Toplanması İşleminin yapılması gerekiyor. Bu ilk uygulamadan farklı... Lokal ya da genel anestezi altında yapılıyor ancak yine donör için çok sorun olacak bir uygulama değil. Kaldı ki sonunda bir insanın bir çocuğun hayatını, dolayısıyla bir aileyi kurtarmak var.

18- 50 yaş arası ve sağlıklı bir bireyseniz ve belki de size tanınmamış en basit şanslara inat, bir hayata bir şans olmak istiyorsanız lütfen bu konuyu düşünün.
#EmreyeUmutOl

Ve ilginç bir tesadüf...
Bugünün "14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü" olduğunu öğrendim.
Tüm gönüllü kan bağışçılarına, kanlarıyla can oldukları, can olmaya gönüllü oldukları için teşekkürler...
Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz