1 Haziran 2018 Cuma

10. Kaybolma Olasılığına Karşı Önlemler

Kaybolma Olasılığına Karşı Önlemler
Elbette kaybolduğunda nasıl arayacağınızı bilmeniz gerektiği gibi, kaybolmaması için almanız gereken önlemleri de bilmelisiniz.

Çok basit olan bu önlemler aynı zamanda yasal olarak da hayvan sahiplerinin görevi aslında.

Üç ana başlıkta sunduğum bu önlemler belki biraz zamanınızı alacak, elbette biraz da masraf yapacak ve yorulacaksınız.

Ancak onu kaybettiğinizde hem maddi hem de manevi yaşayacağınız sorunların yanında bunlar hiç de yorucu gelmemeli...


Kimliklendirme insan nüfusu için olduğu kadar onlar için de önemlidir.

1)Kayıt altına aldırmak: Kedi/Köpek edindiğiniz zaman mutlaka bağlı olduğunuz Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğüne kaydını yaptırmalısınız. Veteriner Hekim desteği almayacak olsanız da kaydınızın belediyenizde olması gerekir. 

2)Marka vb. görünür bir işaretleme: Kayıt yaptırdığınız Belediye tarafından tasma, marka ya da dövme gibi bir işaretleme ile kedi/köpeğinizin sahipli olduğunun görünür bir belirtisi olmalıdır. Markasında telefon numaranız ve Belediye kayıt numarası da yer almalı. Bu bilgilerin sağlık karnesinde olması ve kendi nüfus cüzdanınız gibi onun sağlık karnesini de yanından ayırmamanız gerekiyor.

3)Mikroçip: Kedi /Köpeğiniz kaybolduğunda marka vb. görünür işaretleri bilerek üzerinden alınabilir ya da yanlışlıkla zarar görüp kaybolabilir. Bu nedenle hayvanınız için sakıncası olmayan ve bir pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipin Veteriner hekiminiz tarafından uygulanmasını sağlamalısınız. Onu er ya da geç bulmak ve sizin olduğunu kanıtlamakta sorun yaşamak istemiyorsanız en güvenli ve ekonomik yol budur. Çünkü ömründe bir kez uygulanacaktır. Böylelikle dahil olacağı kayıt sistemi sayesinde ona yapılması gereken periyodik bakımlar hakkında da bilgilendirilme şansınız olacak.

Umarım hiç başınıza gelmez ama, O'nu kaybettiğiniz taktirde yaşanacak sürecin ne kadar yıpratıcı olacağını unutmayın.

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG| Hayvan Sahipleniyoruma Geri Dön |
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz