12 Haziran 2018 Salı

11. Satın almak isteyenlere


Hayvan sahiplenmenin sorumluluk gerektirdiğini, hayvan dostlarımızın karne hediyesi olarak çocuklara alınacak bir meta olmadığını, bir heves uğruna hayvan edinmenin doğru olmadığını her zaman dile getiriyorum.
Ve bir ailenin üyesi olmayı bekleyen, pek çok sahipsiz hayvan olduğunu da...

Tüm bunları dikkate alarak bir dost edinmek istediğinizde, herşeye rağmen bunun için bakımevinden ya da sokaktan sahiplenmek yerine satın alma yolunu seçerseniz bu aşamada da bilmeniz gerekenler var.


Doğru işletmeyi; yasadaki adı ile "ev ve süs hayvanı satış yerini" yaygın adıyla "petshop"u seçerken mutlaka şu özelliklerini araştırmalısınız:

  1. Ruhsatlı olmalı (Çalışma İzin Belgesi) (Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden)
  2. İşyeri sahibi/ çalışanı yerel yönetimler tarafından düzenlenen eğitime katılmış olmalı ve Eğitim Sertifikası olmalı
  3. Sorumlu Veteriner Hekimi olmalı ve Veteriner Hekimin çalışma gün ve saatlerini gösteren belgesi olmalı
Tüm bu belgelerin görünür bir yerde asılı olarak bulunması gerekir. Dolayısıyla petshopa girdiğinizde şöyle bir göz gezdirip, bunların olup olmadığını  tespit etmeniz kolay.

Bunun yanısıra hayvanların bulunduğu ortamdan o işletmenin hayvanlara bakış açısının sadece ticaretten ibaret olup olmadığını da anlamanız mümkün. 
İyi yapılan her iş sevgi ve özen gerektirir. Petshop sahipleri ve çalışanlarının da bilinçli olmaları ve yaptıkları işin aslında "can" taşıdığını unutmamaları gerekir. 
Ortamın temizliğine, havalandırmasına, hayvanların hareketlerine, su kaplarının olup olmamasına dikkat edebilirsiniz.

Eğer aradığınız dostunuzu bulduysanız, onu alırken; sağlık durumu, anne baba ırk bilgileri, genel ırk özellikleri, davranış özellikleri gibi bilgilerin de doğru verilmesi gerekir. Bu noktada işletmenin Veteriner Hekiminden bilgi almayı talep etmeniz daha güvenilir ve tatmin edici olacaktır.
Mutlaka hayvan satış belgenizi istemeniz ve kedi/ köpeğinizin mikroçip ile işaretlenerek kayıt altına alınmasını da sağlamanız da fayda var.

Ve yine yine yine hatırlatmak isterim ki, bakımevlerinde ve sokaklarımızda, bir ailenin yolunu gözleyen ve sahiplenilmeyi bekleyen pek çok can var.


Veteriner Hekim Dr. Ebru TONGHiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz