14 Ekim 2018 Pazar

Ellerinize sağlık...


Havaların soğumaya başladığı, iş telaşlarına okul koşturmacalarının eklenmesi ile de yorgunlukların arttığı, güneşli günlerin de azalması ile bağışıklık sistemimizin yetersiz kalabileceği günlere gelmiş bulunmaktayız.

Elbette her zaman önemli olan ama bugünlerde de anımsamakta fayda olan konu; ellerimizin sağlığı...


Yapılan araştırmalara göre, el bakımının solunum hastalıklarına bağlı ölüm  oranını % 25 ve sindirim sistemi hastalıklarını da % 50 oranında azaltabildiği belirlenmiş...
Ve bunu sadece suya sabuna dokunarak başarmak mümkün.

Özellikle çocukların bu konuda izlenmesi ve doğru el yıkama alışkanlığını kazanmaları hepimizin sağlığı için çok önemli. Suyu boşa harcamadan, sağlıklı ürünlerle, bol köpüklü ve doğru şekilde el yıkamalarını sağlamak için üzerimize düşenleri yapmalıyız.

Ve tabi özellikle toplu yaşam alanlarımız olan; gıda işletmelerinde, hastanelerde, üniversiteler dahil okullarda, eğlence ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde, su ve sabunun mutlaka düzenli olarak bulundurulmasının, basit ve etkili bir şekilde halk sağlığına katkı olduğu da unutulmamalıdır.

Salgın hastalıkların yanında zoonoz hastalıklardan korunmak için de öncelikle el hijyeninin sağlanmasının çok önemli olduğunun da altını çizmek istiyorum.
Örneğin kuduz hastalığına karşı alınacak ilk önlem de yara bölgesinin bol sabunlu su ile yıkanmasıdır.

Her şeyin başı sağlık, sağlığımızı korumanın temelinde de el hijyeni var...
Ellerimize sağlık olması için suya sabuna dokunalım, bu hakkımızı ihmalleriyle engelleyenleri de uyaralım.

Sağlıklı günler için;
Ellerinize sağlık...

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

#DünyaElYıkamaGünü
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz