26 Ekim 2018 Cuma

İyi ki...


"3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi", "İyi ki katıldım" dediğim etkinliklerden biri olarak yer etti meslek hayatımda.

Yıllardır emek harcayıp da ulaşamadığınız ama hep "bir gün mutlaka" dediğiniz işler vardır ya, Samsun Kızılırmak Deltası'nda bunları görebilmek mutluluk vericiydi. Samsun'da sahipsiz hayvanların yanısıra, yaban hayvanlarına dair yapılanlar da çok güzeldi. 


Hayatımda ilk kez bu Kongrede, Kızılırmak Deltasında yapılan faaliyetleri görmek için bazı oturumları kaçırmayı göze aldım. 

Elbette iki saatlik bir kaçamakta tüm Deltayı gezme şansım yoktu ama Kızılırmak Deltasının; Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesi ve Halkalama Merkezini sevgili meslektaşım Paria TABATABAEİ sayesinde görebildiğim için çok mutlu oldum.SAMKUŞ tarafından yönetilen alanda "Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesinin Veteriner Hekimi Paria TABATABAEİ tarafından, merkeze ulaştırılan çoğunluğu yırtıcı kuşlar olmak üzere, yaralı yaban hayvanlarının ilk müdahaleleri ve sonrasındaki rehabilitasyon süreçleri yürütülüyor. Eğer yaralı olarak gelen hayvanların ameliyat edilmesi gerekirse Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi bu konuda yardımcı oluyor. Sonrasındaki bakım ve takipleri de yine Paria ve ekibi tarafından Deltada gerçekleştiriliyor.


Keşke benim de olsa dediğiniz anlar vardır ya; Deltadaki gezi sırasında yapılan güzel çalışmalar için mutlu olduğum kadar, böyle bir çalışmanın içinde hiç yer alamamış olduğum için bir kez daha hüzünlendim. Başta sevgili Paria TABATABAEİ'ye, içtenliği, nezaketi ve mesleki çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Dilerim meslekte yolu hep açık olsun.


Ve elbette ona bu olanakları sunan, "Yaban Hayvanları İlk Yardım Ünitesini ve Rehabilitasyon Alanını" oluşturarak çalışma ortamı sağlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Nurhan İŞLER'e de bir kez daha teşekkürler.

Bu vesile ile pek çok yaban hayvanının hayata tutunmasını sağlamış olan, Deltayı içindeki tüm canlılarla birlikte hakkıyla korumak için etkin çalışmalar yürüten SAMKUŞ yetkililerini de ayrıca tebrik ediyorum.

Ve Paria'nın sahayı gezdirirken verdiği bilgiler doğrultusunda Kızılırmak Deltasına çok emeği geçmiş olan Sayın Yusuf Ziya YILMAZ'a da duyarlılığından dolayı teşekkürler.

Yolunuz Samsun'a düşerse gezi programınıza Deltayı eklemeyi unutmayın bence.

http://kizilirmakdeltasi.com/ linkinden Delta hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi ki güzel işler yapan güzel insanlar var...

Veteriner Hekim Dr. Ebru TONG

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hayvan Sahiplerine Yönelik Bilgiler

Hayvan Sahiplenmeden Yapabileceklerimiz